A A A

Cechy

Małpa reprezentuje przede wszystkim takie cechy, jak pomysłowość, zdolność do improwizowania oraz do przebudzenia się. Człowiek urodzony w tym znaku jest w stanie dogadać się z każdym bez wyjątku dzięki swemu urokowi, przebiegłości i trzeźwemu umysłowi. Na tle pozostałych znaków Małpa wyróżnia się przebiegłą i podstępną naturą. Z łatwością rozwiązuje każdy problem i jest w stanie zdobyć absolutnie wszystko. Ma talent do języków obcych i uczenia się w ogóle. W każdej dziedzinie wiedzy osiąga wspaniałe rezultaty.

Wiele Małp cierpi na poważną dolegliwość - przekonanie o swej wyższości i nadrzędnej roli w społeczeństwie. Niejedna z nich przesiąknięta jest egoizmem, zachłanna, żądna władzy, chciwa i zawistna. Wszystkie pragną władzy ponad wszystko i marzą, by móc rozwiązywać problemy, najlepiej cudze. Zawsze stanowią poważną konkurencję, której lepiej nie bagatelizować i nie pomniejszać po pierwsze dlatego, że doskonale maskują prawdziwe uczucia, posługują się podstępem i intrygą, precyzyjnie planują każdy ruch, poza tym w ogóle stosują niespotykane, niebanalne metody załatwiania spraw, chętnie demonstrując przy tym niezależność, profesjonalizm oraz niebywałe zdolności adaptacyjne. Małpy mogą się poszczycić ogromną żywotnością, klarownością myśli i gotowością zajęcia się w każdej chwili jakąś nową sprawą. Mogą uprawiać każdy zawód z równym powodzeniem - aktora, nauczyciela, literata, sportowca, prawnika, menadżera, maklera, dyplomaty i in. W nowym środowisku od razu bezbłędnie wyczuwają kto jest osobą ważną, a kto nie oraz co jest czyją słabą stroną. Człowieka, którego lubią, obsypują w równej mierze prezentami, co i drobnymi złośliwościami, nie zaoszczędzają mu ani kłamstw, ani zwyczajnych świństw, lecz nigdy nie stają się jego jawnymi wrogami. Postępują tak, by sprawdzić jego reakcję, czujność i zdolność oceniania rzeczywistości. Małpy nikomu nie pozwolą nudzić się czy za długo cieszyć spokojem.

Inną ich cechą szczególną jest bezceremonialne egzekwowanie tego, co uważają, że im się należy. Posuwają się w tym daleko, wręcz do bezczelności. W tym celu z łatwością zmieniają sposób zachowania w zależności od sytuacji, są arystokratkami o wyszukanych manierach, to rozkapryszonymi histeryczkami, to beztroskimi „luzakami". Gdy spotyka je przykrość, potrafią z kolei odegrać rolę skrzywdzonego, bezbronnego dziecka, spragnionego pociechy i czułości. Bez wyrzutów sumienia zapominają ludziach, którzy wyświadczyli im przysługę, jeśli uważają, że osoby te nie będą im już do niczego potrzebne. Bawi ich własny spryt i cwane rozgrywanie różnych partii, szczycą się swymi umiejętnościami i cieszą każdym zwycięstwem jak dziecko zabawką. Samooszukiwanie się Małpy polega głównie na tym, że jest ona przeświadczona, iż nikt nie jest w stanie jej dorównać, zrobić coś równie po mistrzowsku jak ona, a już na pewno nie lepiej.

Tymaczesem większość Małp cieszy się zazwyczaj zaufaniem otoczenia. Otrzeźwienie przychodzi dopiero po jakimś czasie i wówczas pod ich adresem sypią się oskarżenia, wyrzuty i pretensje. Zarzuca im się wyrachowane manipulowanie ludźmi i sytuacjami, rządzenie się nie swoimi pieniędzmi, narażanie na szwank cudzego autorytetu, dysponowanie cudzym mieniem, czasem i narzucanie swojej woli z myślą o załatwieniu wyłącznie własnych interesów. Z tej przyczyny popularność Małpy często szybko idzie w górę, ale potem gwałtownie spada, by w danym środowisku już nigdy się nie odrodzić. I choć Małpie nie zależy na tym, co inni o niej myślą zawsze jednak potrzebuje widowni, przed którą będzie mogła demonstrować swe najlepsze cechy. Nieprawdą byłoby mimo to stwierdzenie, że jest ona całkiem niewrażliwa na krytykę i bezduszna. Jej ars vivendi stanowi pochodną przekonania Małpy o tym, że na świecie nie ma niczego stałego i nic nie jest dane na zawsze.